Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Yeniden kolları sıvama zamanı
  09 Şubat 2017 Perşembe 08:57

  Yeniden kolları sıvama zamanı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “istihdam seferberliği” çağrısı, başkentli işadamlarını da harekete geçirdi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda yaptığı "istihdamda milli seferberlik" çağrısına Ankara iş dünyasından tam destek geldi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyarak en az bir kişiye istihdam sağlamaları konusunda 155 bin üyesine çağrı yaparken, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de "Üyelerimize istihdamlarını artırmaları konusunda teşvik edeceğiz" dedi. ATO Başkanı Baran, Türkiye'nin yaşadığı zor süreci kısa sürede atlatabilmesi ve ekonominin büyümesi için iş dünyasının da üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, "Ülkemiz ekonomik bir terörle karşı karşıya. Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynanıyor. Türkiye ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan ATO olarak yaşadığımız zorlu sürecin bize yüklediği sorumlulukların ve görevlerin bilincindeyiz" diye konuştu.

  EL ELE MÜCADELE EDİLMELİ
  Baran, "Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak en az bir kişiye istihdam sağlamaları konusunda 155 bin üyemize çağrı yapıyorum" dedi. Baran, ATO'nun, tüm imkânları ile üyelerine destek olmak için seferber olduğunu, ekonomik cephede karşı karşıya kalınan taarruzlara karşı hep beraber, el ele vererek mücadele etmek gerektiğini sözlerine ekledi.

  ASO'DAN 50 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SÖZÜ
  Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, "İstihdamla ilgili pek çok destek buluyoruz. Yeni işe alınanların belli bir süre sosyal güvenlik vergilerinin devlet tarafından karşılanması gibi... Bu avantajları üyelerimize anlatmak suretiyle onları, istihdamlarını artırmaları konusunda teşvik edeceğiz. 50 bin civarında bir rakamı hep birlikte gerçekleştirmeye çalışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kampanyayı açıklarken, 2010 veya 2011 yılındaki bir şeyi hatırlattı. 'O zaman da böyle seferberlik ilan ettik, 1 milyon 100 istihdam artışı sağlandı' dediler. Bu sefer daha dikkatli ve gayretli olacağımızı söylediler" dedi.

  İSTİHDAM HEDEFİMİZ YILSONUNA KADAR 4 BİN
  Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncer: Organize sanayi bölgeleri; planlı sanayileşmenin, üretimin ve kayıtlı ekonominin merkezleridir. Biz de Anadolu OSB olarak çevre ilçe belediyesiyle iş ve istihdam protokolü imzaladık ve ilçelerdeki istihdam oranına ciddi katkı sağladık. Bu çalışmalarımızla bölgemizde son iki yılda 40 fabrikanın üretime geçerek, 2 bin kişinin istihdam edilmesini sağladık. Bu rakamı yıl sonunda iki katına, beş yıl sonra ise en az on katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hali hazırda bulunan 200 katılımcımıza istihdamı artırmalarını ifade ediyoruz.

  ?FİRMALARIMIZIN FARKINDALIĞINI ARTIRACAĞIZ
  OSTİM Başkanı Orhan Aydın: Seferberlik olağanüstü gayret gerektiriyor. Biz de 60 bin çalışanımız ve 5 bin 200 işletmemizle bu konuya zaten duyarsız değiliz ama Cumhurbaşkanımızın dikkatimizi çekmesiyle beraber buna daha da bir öncelik vermemiz gerekiyor. Buna daha da özen göstererek firmalarımızın farkındalığını artıracağız. Biz bunu fazlasıyla bölgemizde yapmalıyız, yapacağız. Yerli üretimin önceliklenmesi istihdamı artıran en önemli kaldıraçlardan biri bana göre. Tabii ki bunun arkasını biz de dolduracağız. Bu toplumsal bir sorun; hepimizin bir ucundan tutması şart. Bunun gayretini göstermeliyiz.

  09 Şubat 2017 Sabah Ankara Haber

  Bu haber toplam 1083 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim