Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  YENİMAHALLE’DE ÖNCE İNSAN
  27 Mayıs 2016 Cuma 13:08

  YENİMAHALLE’DE ÖNCE İNSAN

  YENİMAHALLE’DE ÖNCE İNSAN

  IHA

  Yenimahalle Belediyesi, gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projeleri ile vatandaşlara çağdaş yaşamın kapılarını açtı.
  İnsan odaklı kentsel dönüşüm projeleri ile gecekondu sahiplerini yıllarca oturdukları mahallelerinde ev sahibi yapan Yenimahalle Belediyesi’nin projeleri sayesinde gecekonduların yerine ilçede sosyal donatı alanlarıyla bezenmiş modern konutlar dikkat çekiyor. İlçede çarpık kentleşmenin kökünü kazıma sözü veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, bu amaçla Macunköy, Şentepe Pamuklar ve Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projelerine hayat verdi. Bu projeler sayesinde gecekonduların yerine ilçede sosyal donatı alanlarıyla bezenmiş ve kaliteli malzemeyle inşa edilmiş modern konutlar yükselmeye başladı.
  Yenimahalle Belediyesi’nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Pamuklar Mahallesi, eski görüntüsünden uzaklaşarak yepyeni bir çehreye büründü. Yıkılan gecekonduların yerine 422 modern konut inşa edildi. Her ayrıntı düşünülerek yapılan, çevre düzenlemeleri ile modern bir yapıya bürünen Pamuklar, Yenimahalle’nin yeni göz bebeği oldu.
  Macunköy Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında da bölgeye 683 modern konut inşa edildi. Yenimahalle Belediyesi, projenin 1. etabında 253 konutu, 2. etabında ise 107 konutu kura ile hak sahiplerine teslim etti. Böylece Macunköy’de modern konutlar, sahiplerini bulmuş oldu.
  Öte yandan, bin 92 gecekondunun yıkıldığı Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde 3 bin 500 konutluk dev bir kentsel dönüşüm projesi hayat geçti. Proje kapsamında yapımı tamamlanan konutlar, kura ile hak sahiplerine teslim edildi. 221 bin 13 metrekarelik alanda yapılan inşaat çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmış durumda. Bölgede oturan gecekondu sahiplerinden imarlı tapuları olanlar, arsanın yüzölçümüne göre daire sahibi oldu. Proje kapsamında parklar, çocuk Oyunalanları, yürüyüş yolları gibi sosyal donatı alanları da en ince ayrıntısına kadar planlanarak çağdaş bir yaşam alanı oluşturuldu. Gecekondu sahipleri, 48-120 ay taksitle ev sahibi oldular.
  Vatandaşların her türlü derdine ve sıkıntısına derman olan Yenimahalle Belediyesi, Demetevler Mahallesi’ndeki iskan sorununu da çözdü. 25 yıllık sorunun çözülmesiyle birlikte 4 bin aile, tapularına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.
  GÖÇ ETTİRMEYEN KENTSEL DÖNÜŞÜM
  Yenimahalle Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdığı proje ile kentsel dönüşüm yapılacak olan alanlarda oturanları başka bir bölgeye taşımak yerine kendi yerlerinde ev sahibi yapıyor. Yaşar, “Projede bölgenin yıllarca kahrını çeken gecekondu sahibi vatandaşlarımızı mağdur etmeden onların da haklarını korumayı hedefledik. Mehmet Akif Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümün Türkiye’ye örnek olması gerekir. Bu proje kentsel dönüşüm çalışmalarında eksik olan sosyal yapıyı da sağlıyor. Ayrıca konutları depreme dayanıklı, modern, çevre düzenlemesi ve altyapısını da tamamlayarak teslim ettik” diye konuştu.

  Bu haber toplam 1231 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim