Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Yerli savunma pazarda buluştu
  19 Ocak 2017 Perşembe 08:15

  Yerli savunma pazarda buluştu

  Savunma Sanayi Müsteşarlığı himayesindeki Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) çatısı altında faaliyet gösteren firmalar 4’üncüsü düzenlenen Proje Pazarı’nda ürünlerini sergiledi.

  ODTÜ, ODTÜ TEKNOKENT, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) işbirliğinde düzenlenen etkinlik ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Törende konuşan ASO Başkanı Nurettin Özdebir Ankara merkezli firmaların önemli rol oynadığı savunma sanayiinde büyük bir ivme kazanıldığının altını çizerek, “Ülke ihracatında önceki yıla göre 1.18 kadar küçülme yaşanmasına karşın, savunma sanayii ürünlerimizin ihracatında 1.4 oranında artış var” dedi. Başkent’teki toplam ihracat oranın da ise 100’de 1’in altında bir azalma görüldüğünü belirten Özdebir özetle şunları söyledi:

  TOPLAM İHRACATTA AZALMA VAR

  “Savunma sanayiinde 15’inci büyük ülke konumundayız. Hedefimiz Türkiye’nin 10 büyük ihracatçı arasına girmesi. Geçtiğimiz yıl ihracatımız önceki yıla göre 1.18 kadar küçülmesine karşın Savunma sanayi ürünlerimizin ihracatında 100’de 1.4 oranında artış var. Ankara’da bu ticaretin içersinde önemli bir rol alıyor ve Türkiye’de üretilen yüksel teknoloji ürünlerinin 100’de 20’sini tek başına üretiyor. Ancak genel ihrtacat rakamlarında 100’de 1’in altında azalama var. Bu konuda Ankaralıların dikkatini çekmek lazım.”

  ÜRETEN ANLAYIŞA GEÇTİK


  Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ise törendeki konuşmasında terörle mücadele yoğun bir dönemden geçirildiği göz önüne alındığında, her türlü tehdide karşı modern ve güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olması gerektiğini vurgulayarak, “Müsteşarlık olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve diğer kamu güvenlik kurumlarının platform, sistem, teçhizat, ekipman ihtiyaçlarını mümkün olduğunca yerli imkanlarla ve yerli teknolojilerle karşılama faaliyetlerine yoğun olarak devam etmekteyiz. Özellikle son 10 yılda ülkemiz teknoloji kullanan anlayışından teknoloji üreten anlayışına geçmiştir” diye konuştu.

  MİLLİ ÜRETİMDE TEKNOKENT İMZASI

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ODTÜ Teknokent’in yüzde 30’unu oluşturan savunma sanayii firmalarının ANKA, ATAK Helikopteri, ALTAY Tankı, MİLGEM gibi önemli yerli üretim savunma araçlarının üretiminde katkı sahibi olduğunu belirtti. Kök, amaçlarının kurdukları ve destekledikleri organizasyonlarla gerekli ekosistemi sağlayarak, ülke savunmasında yenilikçi ürünler sağlanması olduğunu söyledi.

  Yerli savunma pazarda buluştu

  Etkinlikte açılan standaları gezen Özel Harekat polisleri de firma yetkililerinden bilgi aldı.

  19 Ocak 2017 Hürriyet haber Ankara

  Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim