Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin yeni yapılacak külliyesi
  01 Haziran 2016 Çarşamba 13:14

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin yeni yapılacak külliyesi

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, "Ankara’nın çeşitli yerlerinde dağınık bir şekilde bulunan bölümler Esenboğa Havaalanının yanındaki Yıldırım Beyazıt Külliyesine taşınacak." dedi.

  Rektör Doğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne devredilen Çubuk Merkez Yerleşkesi'nde, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınarla birlikte incelemelerde bulundu.

  Doğan, yaptığı açıklamada, Ankara merkez ile üniversite külliyesi, külliye ile Çubuk merkez arasındaki ulaşım sorununu çözmek için birçok alternatif geliştirdiklerini söyledi.

  - Tüm fakülteler külliyeye taşınacak

  "Ankara’nın çeşitli yerlerinde dağınık bir şekilde bulunan bölümler Esenboğa Havaalanının yanındaki Yıldırım Beyazıt Külliyesine taşınacak" diyen Doğan, şöyle devam etti:

  "Temmuz ayında taşınma işlemleri başlayacak. Yeni eğitim öğretim yılı başında da biz eğitim öğretim işlemimize külliyede başlamış olacağız. Bunun için çeşitli planlamalarımız var. Ulaşımla ilgili öncelikle Dumlupınar Mahallesi'ndeki otobüslerin toplanma yeri bizim üniversitenin bahçesine alınacak. Şu anda 20 dakika olan sefer sayıları arttırılacak 10 dakika da bir olacak. Bunun dışında akşam ve sabah yoğun saatlerde Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından ekspres servisler başlatılacak. Çubuk merkezinde çalışan belediye halk otobüsleri de Yenice ve Esenboğa mahallelerinden külliye merkezine giriş çıkış yapacak. Böylece Çubuk merkeziyle de üniversite külliyesinin hızlı bir bağlantısı sağlanacak. Ayrıca bir servis çalışmamamız daha var, bu da ücret mukabilinde Ankara’nın çeşitli semtlerinden doğrudan külliyeye bir servis çalışmamız olacak. Bu da 2 araç değiştirmeden doğrudan gelmek isteyenlere yapmış olduğumuz bir çalışma.’’

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak ilk mezunlarını bu yıl vereceklerini aktaran Doğan, 2 bin öğrencinin bu yıl mezun olacağını kaydetti.

  - Çubuk Yerleşkesine atla tedavi olacak

  Yeni yapılan külliye kadar Çubuk Merkez Yerleşkesi'nin de kendileri açısından önemli olduğunu vurgulayan Doğan, "Burası neredeyse sit alanına benzer özelliklere sahip ve şu anda sağlık meslek yüksekokulumuzun eğitim öğretim verdiği bir birim. Gelecek yıl sağlık bilimleri fakültesi burada lisans öğrencilerini kabul etmiş olacak. Yine burada üniversitemizin sosyal tesisleri olacak hem de hipoterapi atla tedavi dediğimiz fiziksel veya ruhsal engelli olan çocuklarımıza yönelik atlarla rehabilitasyon merkezi yapacağız. Spor Toto başkanlığı desteğiyle bir spor salonun çalışmamız var. En kısa zamanda bir spor salonu yapılmış olacak burada. Şu anda iş makinaları faaliyet içerisinde. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz gerçekten. Çubuk yerleşkesindeki bütün çalışmalarımızı, kaldırımlarımızı, peyzaj çalışmalarımızı yapıyorlar." dedi.

  Üniversiteye her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Acehan da, üniversitede diğer bölümlerin de açılmasıyla ilçelerinin bir eğitim şehri olacağını belirtti.

  Daha sonra Rektör Doğan ve Başkan Acehan tarafından yerleşkede yol, kaldırım çalışmasını sürdüren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Dairesi Başkanı Vedat Üçpınar ve birim müdürlerine plaket verildi.

   

  Kaynak : AA

  Bu haber toplam 2025 defa okunmuştur
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim