Durdu GÜNEŞ / Yazar

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
  Durdu GÜNEŞ / Yazar

  Zor Zamanlarda Hayatınıza Mizah Katın

  14 Mart 2017 Salı 15:33

  1-Canınızı sıkan olayları ‘ti’ye alın. 
  Necip Fazıl’ın tren istasyonundan öfkeyle döndüğünü görenler sorarlar: “Üstad nedir bu öfkeniz yoksa treni mi kaçırdınız?”
  Necip Fazıl: “Ne münasebet” diye kükrer. “Kovdum gitti”

  2-Abartı, bir duruma mizah katar. 
  Bir espri: O kadar zayıftı ki rüzgârlı havalarda dışarı çıkmıyordu.
  Bir Fıkra: Bir Palulu Almanya’da bir süre çalıştıktan sonra köyüne döner. Köye lüks bir ev yaptırır. Son model bir araba ve bir traktör alır. Buna ilaveten bir de tır alır, evin önüne çeker. Köylüler merak edip sorarlar:
  -Yahu evi oturmak için yaptırdın. Arabayı gezmek ve işlerini yapmak için, traktörü tarla işleri için aldın. Peki, bu tırı niye aldın? Bunu evin önüne çektin, onu hiç kullandığını da görmedik.
  Palulu cevap vermiş:
  -Hacettir, evde bulunsun.

  3-Mizahi bir kitap ve dergi okuyun. Bir komedi izleyin. İçinizi ne kadar mizahla doldurursanız, dışınızda o kadar mizahi olay görürsünüz.
  Bir yeteneğin gelişmesi o alanda çalışmanıza bağlıdır. 
  Bir gün Sokrates’e öğrencisi “Ben de filozof olmak istiyorum” der. Sokrates “Olabilirsin. Peki, filozof olmayı ne kadar istiyorsun? diye sorar. Öğrenci “Hocam ne kadar istemem gerek “ der. 
  Sokrates yerinden kalkar, öğrencinin başını orada bulunan su dolu kovanın içine bastırır. Öğrenci biraz zorlandıktan sonra da başını kovadan çıkarır. 
  Öğrenci kızar “Hocam niye yaptınız bunu? Nerdeyse boğulacaktım” Sokrates sorar: “Başın kovanın içindeyken neyi düşündün. Sadece bir nefes almayı düşündün değil mi?” “Evet” der öğrenci “Sadece nefes almayı düşündüm.” Sokrates devam eder “İşte felsefeyi de böyle düşünürsen filozof olabilirsin.”

  4-Bir mizah günlüğü tutun. O gün eve geldiğinizde sohbetinizde geçen komik bir sözü veya geçen komik bir olayı deftere yazın. Başkasının anlattığı bir komik olayda olabilir.
  Örneğin bu gün bir şöfor annesi babasıyla ilgili bir anıyı anlattı.
  Yaşlı annesi hastalanmış, nefes almakta zorluk çekiyor. Babası doktora götürmüş. Doktor şikayeti dinlemiş sonra "soyun, akciğerleri dinlemem gerek" demiş. Annesi hemen soyunmaya başlayınca babası hemen bir tokat patlatmış. Annesi "niye vuruyorsun?" deyince babası, "Ben soyun deyince yarım saat yalvartıyorsun, doktor soyun deyince ikiletmiyorsun" demiş.

  5-Sözcüklerle oynayarak sözlükte bulunmayan sözcükler üretebilirsiniz.
  Çek ve kof sözcüğünü birleştirip “çekof “ yapabilirsiniz, karşılığı olmayan çek anlamında.
  Yasa ile asalak sözcüğünü birleştirip “yasalak “ yapabilirsiniz, yasaların boşluğundan yararlanarak geçinip giden kişi anlamında.

  6-Geçmişte yaşanmış ama içten içe sizi rahatsız eden bir olayın komik yanlarını bulmaya çalışabilirsiniz.
  Örneğin, size sıkıntı veren bir amiri anlatırken “ O kadar karanlık bir ruhu var ki, odamızdan çıktığında odamız pırıl pırıl aydınlanıyordu. Hani şeytan görsün yüzü diyeceğim ama şeytana acıyorum. "

  7-Günlük hayatta sık karşılaştığımız olayların veya durumların gülünç yanını görebilirsiniz.
  Örneğin memurların kalemliklerindeki kalemler yazmazlar. Birkaç komik sebep bulalım.
  a)Memurların önemli bir evraka imza atacakken, imzadan yararlanacak kişiye “Kalem yazmıyor yazması için kaleme yatırım yapmanız gerek” demek içindir.
  b)Kalem de devlet memurunun tamamlayıcı parçasıdır, o da devlet memuru gibi çalışacaktır.
  c)Sanki her kitap okunuyor mu ki her kalem de yazsın. Kim görevini tam yapıyor ki!

  8-Arkadaşlarınızla bir mizah grubu oluşturabilirsiniz. Ben çoğu zaman “Emekli Mehmet Efendi’den nükteler ile Bir Ders Bir fıkra” başlığı altında yazılarımı facebook üzerinden paylaşıyorum. Sizlerde başınızdan geçen komik olayları ya da olayların komik yönlerini yazarak paylaşabilirsiniz. Böylelikle her gün yüzünüzde mutlaka bir tebessüm olacaktır.
  Emekli Mehmet Efendiye sormuşlar:
  -Her gün gülmek caiz mi?
  Emekli Mehmet Efendi cevap vermiş:
  -Valla bu sorunun cevabını benden önce Moliere vermiş: “İnsan güldüğü kadar insandır.”

  9-Öğrendiğiniz bir fıkrayı ya da başınızdan geçen komik bir olayı arkadaşınıza anlatınız. Öğrenmenin bir yolu da öğretmekten geçer.
  Bir fıkra: Terzi prova yaparken sordu: “Hanımefendi bluzünüz fermuarlı mı olsun?” 
  Hanımefendi “İstemem istemem sinemada açılırken çok ses çıkarıyor.” Dedi. Bu kez terzi “Öyleyse çıt çıt koyalım hanımefendi, açılırken seyirciler ayçiçeği çitlediğinizi sanırlar.”

  10- Bir olayın gülünç yanlarını görebilmek için onu ilgisiz bir şeye benzetiniz. Ya da bir komedyen bir mizah yazarı onu görseydi onu nasıl nitelendirirdi diye düşününüz.
  Örneğin bir balıkla bir fil arasında ne benzerlik vardır? İkisi de kavağa çıkamaz. Muzır esprileriyle ünlü komedyen bir hamsiyle bir afrodizyak arasında bağlantı kurup hamsiyi kalkan balığına dönüştürebilir.

  Mizah hayata daha sevecen ve iyimser bakmamızı sağlar. Japonlar “Gülmek en iyi ilaçtır” diyorlar. Gözyaşını kahkahaya dönüştürmek sizin elinizde. Mizah kendinizden başlar başkalarında yansıyarak çoğalır.

   

  Bu yazı toplam 1255 defa okunmuştur.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 BADER Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 312 229 54 06 - 229 55 06 | Haber Yazılımı: CM Bilişim